Kolektywna inicjatywa twórcza w parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa: Unikalna wystawa na Knajfeldzie gromadzi ponad 40 artystów

Parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa w sobotę, 24 lutego o godzinie 15.00, stanie się miejscem spotkania dla artystów różnych pokoleń i specjalności. Na tej wyjątkowej wystawie na Knajfeldzie, znajdą swoje miejsce prace ponad 40 twórców, zarówno zawodowych jak i amatorskich, niezależnie od wieku czy indywidualnej percepcji sztuki.

Ekspozycję wzbogacą rozmaite formy twórczości, zaczynając od ikon, przez obrazy malowane techniką olejną, aż po płaskorzeźby drewniane. Nie zabraknie również innych efektów rękodzielniczych takich jak ceramika, przedmioty z wikliny czy koronki. Wystawione zostaną również prace dzieci, młodzieży oraz pedagogów z bytomskich placówek oświatowych.

Ojciec Jerzy Karpiński, jezuita i duszpasterz parafii NSPJ, który jest jednym z organizatorów wydarzenia, podkreśla jego otwartość i demokratyczny charakter. Zaproszenie na wystawę przyjęli nie tylko doświadczeni artyści, ale także ci, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę ze sztuką. Wśród uczestników są zarówno parafianie, jak i osoby niezwiązane z kościołem. Celem projektu jest nawiązanie dialogu między ludźmi o różnych systemach wartości poprzez język sztuki.

Na wystawie będzie można podziwiać prace twórców, którzy zdobyli uznanie na scenie międzynarodowej i krajowej, ale także tych, którzy dotąd nie pokazywali swoich prac publicznie. Dorota Filaszkiewicz, pomysłodawczyni wystawy, zaznacza, że ekspozycja nie była tematycznie ograniczona. Inspiracją dla artystów podczas przygotowań do wystawy były hasła: „Dobro jest to, ku czemu wszystkie rzeczy dążą” oraz „Piękno jest manifestacją doskonałości i harmonii”.

Uroczyste otwarcie wystawy odbędzie się 24 lutego w sobotę o godzinie 15.00 (wejście od ulicy Marii Skłodowskiej-Curie). Można ją będzie zwiedzać również w niedzielę, 25 lutego od godziny 9.00 do 18.00. Dla grup zorganizowanych przewidziano specjalne terminy zwiedzania w poniedziałek, 26 lutego o godzinie wcześniej ustalonej.