Kolejne lokale socjalne – znamy szczegóły!

Już niedługo powstają kolejne lokale socjalne w samym centrum Bytomia. Zgodnie z rozporządzeniami miejskimi aż 18 budynków zostanie zmodernizowanych, aby zapewnić dobre warunki mieszkalne dla przyszłych lokatorów. Przyglądamy się bliżej tej inwestycji.  

Modernizacja 18 budynków w centrum miasta

Zdecydowanie jedną z największych inwestycji planowanych w ramach modernizacji i adaptacji budynków na cele socjalne będzie gruntowny remont przy ulicy Kochanowskiego 15. Wykonanie projektu oraz robót budowlanych w tym miejscu będzie kosztować łącznie prawie 3 mln zł. Koordynowaniem postępu prac zajmuje się jednostka budżetowa powołana przez Uchwałę Rady Miejskiej w Bytomiu – Bytomskie Mieszkania. 

Pod koniec ubiegłego miesiąca władze miasta poinformowały publicznie o planach na adaptację kolejnych mieszkań pod lokale socjalne oraz zapowiedziały także termomodernizację budynków w centrum. Zgodnie z umową podpisaną po wygranym przetargu, wykonawca będzie miał 18 miesięcy na realizację całego przedsięwzięcia przy ulicy Kochanowskiego. Wiceprezydent Bytomia, Waldemar Gawron, dodaje, że przeprowadzenie inwestycji będzie możliwe m.in. dzięki znacznemu dofinansowaniu ze środków Unii Europejskiej. 

Inwestycje miejskie pod mieszkania socjalne

Wykonawca jest zobowiązany do wykonania projektu oraz rewitalizacji budynku w centrum miasta. Remont ma pochłonąć 2,8 mln zł. Bytomskie Mieszkania prężnie działają w kwestii zwiększenia standardu mieszkalnictwa. W ostatnim czasie podpisano umowy na termomodernizację kolejnych 17 budynków przy ulicach: Józefczaka, Katowickiej. Korfantego, Matejki, Miętkiewicza, Witczaka oraz Żeromskiego. Całe przedsięwzięcie szacuje się na 16 mln zł. 

Przed rozpoczęciem prac należy jeszcze sporządzić projekty budowlane, dokładne ekspertyzy oraz uzyskać niezbędne pozwolenia z urzędu. Eksperci zapowiadają, że finalnych efektów mieszkańcy mogą się spodziewać w pierwszej połowie 2023 roku. Warto podkreślić, że to nie koniec planowanych inwestycji w Bytomiu. Ogłoszono już kolejne postępowania przetargowe na modernizację kolejnych budynków przy Katowickiej. Kochanowskiego oraz Staromiejskiej.