Ile trwa kurs na prawo jazdy i kiedy można zacząć sam kurs?

Zastanawiasz się, ile czasu musisz poświęcić, aby zdobyć wymarzone prawo jazdy? Chcesz wiedzieć, kiedy usiądziesz za kółkiem, aby poznawać świat z nowej perspektywy? Dowiedz się wszystkiego z naszego artykułu, a potem spróbuj swoich sił w kursie na prawo jazdy.

Kategoria A

Jeśli chcesz usiąść na wyśnionym motocyklu i ruszyć w drogę, zachwycając się dźwiękiem wiatru i otaczającymi Cię krajobrazami, to kategoria A została stworzona dla Ciebie. Sam kurs, po którym próbować swoich sił na egzaminach, trwa 50 godzin. Ten czas podzielony jest na 30 teorii i 20 praktyki, czyli jazd po placu i mieście.

Kategoria B

Najczęściej wybierana przez młodych kierowców kategoria, czyli B. Dzięki niej można wyruszyć w trasę samochodami osobowymi, dostawczymi lub ciężarowymi, których dopuszczalna masa całkowita nie przekracza 3,5 tony. Mając prawo jazdy kategorii B, bez problemu wolno jeździć z przyczepą dwuosiową. W przypadku tego kursu całość trwa 60 godzin – po 30 teorii i jazd. Po tym czasie należy udać się na egzamin, aby zdobyć wymarzone prawo jazdy.

Kategoria C

Prawo jazdy kategoria C uprawnia do kierowania różnego rodzaju pojazdami. Dzięki niemu można poruszać się po drodze samochodami osobowymi, dostawczymi lub ciężarowymi, których dopuszczalna masa całkowita przekracza 3,5 tony. Dodatkowo bez problemów można jeździć ciągnikami rolniczymi, pojazdami wolnobieżnymi, samochodami z lekką przyczepą i pojazdami z kategorii AM. Taki kurs na kategorię C trwa 50 godzin, z czego 20 godzin zajmuje teoria, a 30 jazda praktyczna. Czas jest skrócony, ponieważ do ubiegania się o prawo jazdy C, trzeba mieć ważne dokumenty kategorii B. Oba te kursy oferuje nauka jazdy Bytom OSK Roma.

Kategoria D

Czas trwania kursu na kategorię D jest zależny od wcześniej posiadanego prawa jazdy. Jeśli kursant startuje od kategorii B, musi przejść 20 godzin teorii i 60 praktyki. Sytuacja jednak ma się inaczej, jeśli zaczyna się od kategorii C. Wtedy wystarczy 20 godzin teorii i 40 jazd praktycznych, czy to na palcu manewrowym, czy na drodze. Po przejściu całego kursu można udać się na egzamin, dzięki któremu zdobywa się prawo jazdy kategorii D. To uprawnia do poruszania się autobusami, ciągnikami rolniczymi oraz do prowadzenia samochodu przeznaczonego do przewozu więcej niż 9 osób łącznie z kierowcą.

Jakie badania przed kursem na prawo jazdy?

Przed zabraniem się za kurs należy przejść przez kilka badań, które sprawdzają, czy przyszły kierowca jest zdolny do prowadzenia pojazdu. Takie badania wykonuje się w szkole jazdy, a nie w prywatnej czy publicznej placówce medycznej. Lekarz musi ocenić układ ruchu, ośrodki równowagi, narządy wzorku oraz słuchu. Jeśli kursant nosi okulary, powinien je przynieść na badania, aby to mogło być wykonane jak najdokładniej. Zadaniem lekarza jest również przeprowadzenie specjalnej ankiety, w której zapisywane są różne choroby, które mogłoby wpływać na bezpieczeństwo na drodze. Ważnym elementem badania jest sprawdzenie stanu nie tylko zdrowia fizycznego, lecz także psychicznego. Lekarz musi upewnić się, że przyszły kursant nie wykazuje problemów natury psychicznej oraz cech świadczących o uzależnieniu od alkoholu czy narkotyków.

Czy podczas nauki teorii można jeździć?

Wszystkie godziny nauki teoretycznej należy wykonać przed pierwszą przygodą za kierownicą. Dopiero po przejściu całej teorii, można próbować swoich sił za kółkiem. Zajęcia teoretyczne prowadzone są w grupach i mają określone godziny. Wybiera się je wedle własnych potrzeb. Można zapisać się do grupy, która ma zajęcia pięć dni w tygodniu, rano bądź wieczorami. Te trwają zazwyczaj około godziny bądź dwóch. Dostępne są również zajęcia weekendowe, które zapewniają szybkie wykonanie wszystkich godzin, np. po 4/5 godzin w soboty i niedziele, aż do zakończenia kursu.