Historyczny Kościół pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Bytomiu

Kościół Mariacki w Bytomiu jest jednym z najstarszych zabytków na terenie miasta, a jednocześnie – jedną z najciekawszych świątyń na terenie Górnego Śląska. Kto w czasie wycieczki po tej części kraju odwiedzi Bytom, ten powinien koniecznie zajrzeć do tutejszego Kościoła Mariackiego. Jakie atrakcje turystyczne czekają w jego wnętrzu na gości? Dlaczego jest on tak ważnym miejscem?

Historia Kościoła Mariackiego w Bytomiu

Gotycki kościół NMP z 1231 roku jest jednym z najciekawszych zabytków, jakimi może się pochwalić Bytom. Rozbudowany w XIV wieku oraz przebudowany w wieku XIX, do dziś urzeka swym historycznym charakterem. Prezbiterium, będące pozostałością najstarszej świątyni, jest miejscem, które najlepiej przypomina o długiej historii tego kościoła. Cenną pamiątką jest też portal, którego najważniejsza ozdoba jest romańska kolumna. Miłośników sztuki sakralnej może też zachwycić kościelne wnętrze, w którym nie brak ciekawych obrazów o znacznej wartości historycznej i artystycznej. Takie miejsce jak to na pewno powinno zaciekawić zarówno osoby wierzące, jak i osoby innej wiary.

Bytom to miasto, którego atrakcje turystyczne mają wyjątkowy charakter. Potwierdzają to właśnie takie obiekty jak Kościół Mariacki pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Zgromadzone tu zabytki sakralne mają wielką wartość i mogą okazać się ciekawym celem niejednej wycieczki. Kościół mariacki zajmuje to bardzo ważne miejsce, a jego zwiedzenie sprawić może wiele radości wszystkim miłośnikom sztuki sakralnej.