Gmach bytomskiej poczty na ulicy Piekarskiej jako ważny zabytek Bytomia

W tak pięknym mieście, jakim jest Bytom, ciekawych przykładów dawnej architektury jest sporo. Jednym z tych budynków, którym w czasie wycieczki po mieście warto się dokładniej przyjrzeć, jest gmach poczty, znajdujący się przy ulicy Piekarskiej. Co warto wiedzieć na temat tego zabytku?

Gmach poczty w Bytomiu

Poczta bytomska jest jedną z ciekawszych perełek architektury, jakimi może się pochwalić Górny Śląsk. Oczywiście nie jedyną, ponieważ atrakcji turystycznych w Bytomiu, jak i w bliższej oraz dalszej odległości po prostu nie brakuje. Mimo wszystko to jednak bytomska poczta wywiera ogromne wrażenie na turystach i jest coraz szerzej komentowana jako miejsce warte zobaczenia.

Historia gmachu bytomskiej poczty

Gmach ten pochodzi z 1908 roku i jest ciekawym przykładem stylu neorenesansowego. Warto jednocześnie podkreślić, że budynek ten jest jednym z najciekawszych dzieł architekta Karola Fischera. Ciekawa fasada, kamienne klatki schodowe oraz liczne detale architektoniczne sprawiają, że jest to jeden z najciekawszych zabytków, jakimi zachwyca współczesny Bytom. Na szczególne wyróżnienie zasługują te płaskorzeźby, które przedstawiają pocztę konną oraz dawne karetki pocztowe.

Gmach bytomskiej poczty to najlepszy dowód na to, jak pięknym regionem może się okazać dla miłośników architektury Górny Śląsk. Jeśli ktoś kiedykolwiek zastanawiał się czy warto się tu pojawić i zwiedzić cały region, to wydaje się, że takie budynki jak gmach bytomskiej poczty są naprawdę wystarczająco przekonujące. W czasie wycieczki po mieście warto zatem zajrzeć na ulicę Piekarską i przyjrzeć się budowli, która tak pięknie przypomina o czasach świetności tego miasta.