Fundacja Petralana ponownie organizuje świąteczne obchody dla mieszkańców noclegowni w Bytomiu

Wiele osób dotkniętych problemem bezdomności znalazło pocieszenie w wigilijnym spotkaniu zorganizowanym przez Fundację Petralana. To już szósta edycja Wielkiej Świątecznej Akcji Dobroczynnej fundacji, której kulminacyjnym momentem jest świąteczny obiad dla ponad 80 podopiecznych Noclegowni Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Bytomiu.

Spotkanie miało miejsce po raz szósty i zgromadziło nie tylko osoby bezdomne, ale także mnóstwo zaproszonych gości. Prezydent Bytomia, Mariusz Wołosz, wraz z radnymi: Michałem Misiaszkiem, Michałem Staniszewskim, Joanną Stępień, Teresą Polak, Krzysztofem Gawendą, Pawłem Winiarskim, Maciejem Gajosem, Barbarą Wadowską, Grzegorzem Nowakiem oraz Markiem Wilkiem z Rady Miejskiej Bytomia, aktywnie pomagali w przygotowaniach do uroczystości. Mieli za zadanie kompletować i rozdawać zestawy ze świątecznymi potrawami.

Przy wsparciu senatorki Haliny Bieda, radni przygotowali również prezenty dla podopiecznych. Przedsięwzięcie sfinansowały dwie lokalne firmy, Petralana i Koksownia Bytom, a także Koleje Śląskie.

Wojciech Greczkowicz, prezes Fundacji Petralana, podkreśla, że jest to już szósta wigilia organizowana przez fundację dla mieszkańców noclegowni przy ul. Kosynierów 26 w Bytomiu. Corocznie, w grudniu, fundacja koncentruje swoje działania na trzech grupach potrzebujących: dzieci z świetlic środowiskowych, dla których przygotowuje około 300 prezentów; najbardziej potrzebujących rodzin z sąsiedztwa fabryki Petralana i Koksowni Bytom. Dla tych rodzin z Bobrka i Karbia przygotowuje dodatkowe 100 paczek świątecznych.

Fundacja Petralana istnieje od ośmiu lat. Od początku koncentruje się na działaniach charytatywnych. W mijającym roku fundacja przeprowadziła kilka sukcesywnych projektów, między innymi XIX Olimpiadę Przedszkolaków oraz organizację warsztatów z udzielania pierwszej pomocy podczas Święta Bytomia. Co więcej, fundacja zorganizowała również VI Bieg Charytatywny Gonitwa.

Oprócz lokalnej aktywności, Fundacja Petralana wspiera również miasta partnerskie. W 2023 roku fundacja kontynuowała zbiórkę na rzecz Drohobycza, miasta partnerskiego Bytomia na Ukrainie. Fundacja przekazała Miejskiemu Szpitalowi Dziecięcemu w Drohobyczu respirator wart 94 tysiące złotych.