Kościół Mariacki w Bytomiu zaprasza wszystkich melomanów na wyjątkowe wydarzenie muzyczne, które odbędzie się w niedzielę, 21 czerwca o godzinie 17:00. Tego dnia będzie miał miejsce Koncert Finałowy, kończący cykl koncertów, który trwał od września ubiegłego roku. Organista Jakub Moneta przygotował niezapomniany repertuar, który z pewnością zachwyci zgromadzonych słuchaczy. Po zakończeniu koncertu wszyscy uczestnicy będą mieli okazję do spotkania przy kawie i herbacie, zorganizowanego w przestrzeni przy kościele. Na tę okoliczność, Piekarnia Smaków – Manufaktura Piekarnicza zapewni wyborne ciastka, co z pewnością uprzyjemni czas spędzony na rozmowach i integracji.
Wyjątkowy program muzyczny
Podczas koncertu będzie można usłyszeć utwory najwybitniejszych kompozytorów muzyki klasycznej. Na początek, Johann Sebastian Bach, mistrz baroku, zaprezentuje swoje monumentalne dzieła takie jak Toccata d-moll BWV 538/1, Fuga d-moll BWV 565/2 oraz przejmujące O Mensch, bewein dein Sünde Gross BWV 622. Następnie, na scenie zabrzmi muzyka klasyka wiedeńskiego, Wolfganga Amadeusza Mozarta z jego Fantasie in f-moll KV 594, która przeprowadzi słuchaczy przez emocjonalne krajobrazy Adagio, Allegro i ponownie Adagio.
Niezapomniane utwory romantyzmu
Koncert będzie kontynuowany dziełami romantycznymi Roberta Schumanna, którego Sechs Studien in kanonischer Form wprowadzi słuchaczy w świat subtelnych harmonii i melodii. Utwory Nicht zu schnell (C-dur) oraz Nicht zu schnell (h-moll) z pewnością oczarują publiczność swoją złożonością i pięknem.
Wirtuozeria francuskiego organisty
Na zakończenie koncertu zaplanowane są dzieła Louisa Vierne’a, francuskiego mistrza organów. Jego 24 Pièces de fantaisie, Suite IV op. 55: Naïades oraz I Symphonie op. 14: VI. Final zapewnią pełne emocji i majestatu zakończenie tego muzycznego wieczoru. Te kompozycje są doskonałym przykładem wirtuozerii i głębi, jaką można osiągnąć na organach.
Całe wydarzenie stanowi doskonałą okazję do spotkania z muzyką na najwyższym poziomie, a także do integracji z innymi miłośnikami sztuki. Zaproszenie do udziału w koncercie i towarzyszącym mu spotkaniu przy kawie i herbacie jest otwarte dla wszystkich, którzy pragną zakończyć ten cykl koncertów w miłej atmosferze.
Źródło: facebook.com/BECEKBytomskieCentrumKultury
