Plany dotyczące budowy farm fotowoltaicznych na obszarach po dawnych bytomskich kopalniach „Centrum” i „Miechowice” zostały anulowane. Mimo iż Spółka Restrukturyzacji Kopalń zyskała wszelkie wymagane decyzje środowiskowe, otwierające drogę do realizacji tych inwestycji, firma postanowiła wycofać się z planów. Jest to związane z intencją podpisania porozumienia z samorządem Bytomia oraz Katowicką Specjalną Strefą Ekonomiczną na temat przyszłego zagospodarowania tych terenów w najbliższym czasie.
W ciągu ostatnich tygodni, Spółka Restrukturyzacji Kopalń otrzymała pozytywne decyzje środowiskowe dla projektów budowy farm fotowoltaicznych na terenie byłej kopalni „Centrum”, znajdującej się przy ulicy Łużyckiej, oraz „Miechowice”, położonej przy ulicy Racjonalizatorów. W obu przypadkach, po zdobyciu odpowiednich opinii od Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska, Sanepidu i Wód Polskich, stwierdzono, że nie jest konieczne przeprowadzanie oceny oddziaływania na środowisko. Chociaż taka sytuacja zazwyczaj budzi entuzjazm u inwestora, ze względu na skrócenie formalności, w tym przypadku Spółka Restrukturyzacji Kopalń nie wyrażała takiego optymizmu.
Jarosław Wieszołek, prezes Spółki Restrukturyzacji Kopalń, który objął stanowisko na początku kwietnia (decyzje środowiskowe dla obu inwestycji były składane przez firmę w ubiegłym roku, czyli za czasów poprzedniego zarządu), wyjaśnił, że firma planuje zupełnie inną inwestycję na tych terenach. Twierdził, że budowa farm fotowoltaicznych w centrum miasta blokuje tereny i ogranicza możliwości ich wykorzystania do celów rozwojowych.
Prezes Wieszołek zapowiedział, że w czerwcu 2024 roku spółka podpisze trójstronny list dotyczący tych terenów z miastem Bytom oraz Katowicką Specjalną Strefą Ekonomiczną.
Warto przypomnieć, że według pierwotnych planów, na obszarach po KWK „Miechowice” (do 26 ha) firma planowała budować farmę fotowoltaiczną o mocy do 22 MW. Instalacja miałaby obejmować infrastrukturę towarzyszącą, taką jak stacje transformatorowe i magazyny energii, które miałyby produkować energię elektryczną dla pompowni służących do odwadniania zamkniętych kopalń. Podobny cel miał projekt instalacji fotowoltaicznej na terenach po KWK „Centrum”, gdzie planowano budowę 28 MW farmy o powierzchni do 33 ha, wraz z dwiema stacjami transformatorowymi i co najmniej 108 falownikami, wspomaganymi infrastrukturą techniczną.