Elektrociepłownia Szombierki nadal nie ma prądu. Nie ma żadnej ochrony, a wnętrze jest plądrowane przez złodziei

Choć od awarii minęło około dwóch miesięcy, elektrociepłownia Szombierki nadal nie ma prądu. Ochrona nie zawsze przychodzi, kamery i czujniki ruchu nie działają wewnątrz poprawnie, a zabytek staje się łatwym łupem dla złodziei. Według informacji udało się wyciągnąć nowy kabel, bardzo prawdopodobne jest, że w najbliższych dniach nastąpi przywrócenie zasilania w Elektrociepłowni Szombierki.

Brak prądu w elektrociepłowni Szombierki 

Elektrociepłownia Szombierki w Bytomiu przez około dwa miesiące nie ma prądu. Czerwone światło na szczycie 120-metrowego komina zgasło. Jest to oświetlenie przeszkodowe, które ostrzega pilotów o zagrożeniach w ciemności i słabej widoczności. Do 30 marca 2021 roku nadal się nie świeciło. Spółka Rezonator nie powiadomiła Administracji Lotnictwa Cywilnego o awarii, która wprowadziła odpowiednie informacje do systemu dopiero po interwencji „DZ”. Następnie prezes Rezonator S.A. obiecał naprawić awarię w ciągu dwóch tygodni. Obietnica jednak nie została spełniona.

Społecznicy z Klubu Przyjaciół EC Szombierki informują, że nowy kabel został podłączony, a zasilanie może zostać przywrócone w ciągu najbliższych kilku dni. Co jest bardzo dobrą wiadomością.

Złodzieje we wnętrzu zabytkowego budynku 

Brak prądu ma dalsze konsekwencje. Kamery i czujniki ruchu założone przez członków Klubu Przyjaciół EC nie działają. Ochrona będąca zazwyczaj 24 godziny na dobę non-stop coraz rzadziej dogląda budynku. Dzieje się tak dlatego, że w budynku jest zbyt zimno. Powoduje to, że ​​elektrociepłownia Szombierki jest wygodną zdobyczą dla złodziei, szabrowników i zbieraczy złomu.

Aktualnie nie ma możliwości ich wykryć ze względu na brak ochrony. Ostatnio doszło do kilku kradzieży. Między innymi została ukradziona koleba, która kiedyś służyła do transportu węgla. Złodzieje od złomu nie zdążyli go ukraść, ponieważ była zbyt ciężka. Dodatkowo w tunelach, które znajdują się pod stuletnim obiektem, poprowadzone są światłowody i przewody z KWK Bobrek. O utratę prądu, bądź tragedię przez to bardzo łatwo.

One thought on “Elektrociepłownia Szombierki nadal nie ma prądu. Nie ma żadnej ochrony, a wnętrze jest plądrowane przez złodziei

Comments are closed.