Drewniany młyn stojący w Bytomiu wylądował na aukcji w internecie

Od mniej więcej 30 lat na terenie miasta Bytom stoi i niszczeje młyn z drewna. Właściciel młyna od pewnego czasu próbuje go sprzedać, jednak do tej pory to się jeszcze nie udało. O całej sprawie poinformowany został już Śląski Wojewódzki Konserwator Zabytków w Katowicach, jednak do tej pory nie rozpoczęto żadnego postępowania o dodaniu wpisu w rejestrze zabytków.

Młyn z drewna wystawiony na sprzedaż

Właściciel drewnianego młyna próbuje go sprzedać na różne sposoby. W Bytomiu znalazł się on około 30 lat temu, kiedy to trafił tutaj ze wsi Barwinek z Beskidu Niskiego (województwo podkarpackie). Sam młyn jest jednoizbowym młynem turbinowym, który niegdyś z powodzeniem mielił ziarna na mąkę z wykorzystaniem siły wiatru.

Historia drewnianego młyna

Do Bytomia młyn z drewna trafił, gdy sprowadziła go firma PERIBA. W tamtym czasie młyn znajdował się w całkiem dobrym stanie i dopiero wraz z upływem czasu zaczął popadać w ruinę. W pewnym momencie młyn został kupiony przez prywatnego przedsiębiorcę, jednak ten koniec końców nie znalazł czasu i środków finansowych na jego odrestaurowanie. Dlatego też teraz drewniany młyn można kupić na aukcji internetowej. Jaki jest koszty tego młynu? Otóż drewniany młyn wystawiony został za cenę 45 tysięcy złotych.

Warto dodać, że kilka lat temu właściciel wymieniał się informacjami na temat młyna z Górnośląskim Parkiem Etnograficznym w Chorzowie – ten jednak nie był zainteresowany młynem pochodzącym z Beskidu Niskiego. Zainteresowania nie wykazał również Śląski Wojewódzki Konserwator Zabytków w Katowicach.