Czujność kluczem do bezpieczeństwa seniorów – przestępstwo w Rudzie Śląskiej

Kiedy w Rudzie Śląskiej zdarzyła się kolejna kradzież, tym razem mająca na celu seniora z dzielnicy Nowy Bytom, miejscowi funkcjonariusze policyjni podkreślili jak ważna jest czujność mieszkańców. Spryciarze, którzy podali się za pracowników gazowni, wykorzystując pretekst zwrotu pieniędzy, pozbawili starszego pana zgromadzonych przez lata oszczędności. W związku z powyższym, stróże prawa apelują do seniorów: nie dajcie się nabrać oszustom.

Bez względu na to, czy przebywasz we własnym domu czy mieszkaniu, nigdy nie powinieneś zakładać, że jesteś w nim całkowicie bezpieczny. Przestępcy często działają za dnia, kiedy domownicy są na miejscu. Swoje oszustwa opierają na podaniu fałszywego powodu swojej wizyty lub podszywaniu się pod przedstawicieli różnych instytucji, firm czy nawet krewnych. Korzystając z chwilowej nieuwagi domowników, zdobywają od nich pieniądze lub kradną wartościowe przedmioty i dokumenty.

Przykład tego typu przestępstwa miał miejsce w niedawnym czasie, kiedy to policja w Rudzie Śląskiej otrzymała zgłoszenie o oszustwie. Do drzwi 91-letniego mieszkańca Nowego Bytomia zapukała para – kobieta i mężczyzna, którzy stwierdzili, że są pracownikami gazowni i chcą zwrócić nadpłatę. Poprosili starszego pana o rozmienienie pieniędzy, które mieli przy sobie. Niczego nie podejrzewający senior wyjął z szafki gotówkę i spełnił ich prośbę. W trakcie rozmowy z kobietą nie zauważył, że jej męski kompan opróżnił szafkę, w której wcześniej przechowywał swoje oszczędności. W wyniku tego przestępstwa stracił 13 000 złotych.

Powstałe na podstawie realnych wydarzeń narracje pokazują, jak łatwo przestępcy mogą dostać się do naszych domów. Omawiane wydarzenie miało miejsce za dnia, co potwierdza, że niebezpieczeństwo może czyhać na nas również w ciągu dnia. Seniorzy często dają się nabrać na obiecanki dodatkowych pieniędzy, a następnie padają ofiarami bezwzględnych złodziei, którzy okradają ich z całego dorobku.