Cyberprzestępczość: Nowa metoda oszustw na portalu ogłoszeniowym

Nowa taktyka oszustów działa na popularnym portalu ogłoszeniowym, gdzie podają się za pracowników serwisu, wyłudzając pieniądze od naiwnych użytkowników – ostrzega policja. Wcześniej stosowali metodę udawania potencjalnych kupujących, ale teraz zdobyli nową technikę manipulacji.

O niedawnym incydencie informuje Komenda Miejska Policji w Rudzie Śląskiej. Młoda kobieta z tego miasta padła ofiarą cyberprzestępców, którzy zyskali dostęp do jej danych bankowości internetowej, a następnie wytransferowali z jej konta 7600 złotych. Oszuści wprowadzili ją w błąd, twierdząc, że jest problem z opłaceniem transakcji i potrzebują jej danych bankowych do rozwiązania problemu.

Metoda oszustwa polega na tym, że cyberprzestępca kontaktuje się ze sprzedającym udając pracownika serwisu ogłoszeniowego. Informuje on ofiarę, że potencjalny kupiec nie może zapłacić za towar ze względu na niekompletne dane bankowe sprzedającego na stronie serwisu. Sprzedawca jest proszony o przekazanie swoich danych bankowych, które są później wykorzystywane do opróżnienia jego konta.

Policjanci podkreślają, aby nie klikać na nieznane linki do stron internetowych ani nie instalować aplikacji na prośbę innego użytkownika serwisu. Jeśli kupujący proponuje wpłatę na kartę, powinieneś stanowczo odmówić. Serwisy aukcyjne i ogłoszeniowe oferują sprawdzone i bezpieczne metody płatności za towary, które powinny być używane zamiast dzielenia się danymi bankowymi.