Cieszące serce wyniki bytomskich klubów młodzieżowych w rankingu Instytutu Sportu

Bytomskie kluby młodzieżowe mają powody do dumy, zajęły bowiem imponujące pozycje w rankingu przygotowanym przez państwowy Instytut Sportu. To potwierdzenie, że sport jest nieodłącznym elementem życia naszego miasta.

Instytut Sportu to instytucja państwowa, która działa pod patronatem Ministra Sportu i Turystyki. Jego korzenie sięgają 1977 roku. Wśród wielu zadań, które ma do spełnienia, znajdują się: prowadzenie badań naukowych dla dobra sportu, umożliwienie naukowcom udziału w procesie szkolenia sportowców na potrzeby Igrzysk Olimpijskich, przygotowywanie ekspertyz oraz świadczenie usług dla różnych organizacji i federacji sportowych, projektowanie i produkcja sprzętu pomiarowego dla sportu, a także certyfikacja produktów przeznaczonych do użytku sportowego i rekreacyjnego.

Od wielu lat Instytut Sportu uczestniczy w tworzeniu klasyfikacji rywalizacji sportowej dzieci i młodzieży. W rankingu znajduje się prawie 4 tysiące klubów z całej Polski. W edycji rankingu za rok 2023 kluby z Bytomia mogą pochwalić się znakomitymi pozycjami. Najlepiej wypadł Czarni Bytom, którzy zdobyli 47. miejsce z sumą 367 punktów, a w kategorii klubów dżudo nasze kluby zajęły 1. miejsce wśród kobiet i 2. miejsce wśród mężczyzn.

Wysoko w rankingu uplasował się również Górnik Bytom, który zajął 106. miejsce na szczeblu ogólnopolskim. Klub tenisowy z Tarnogóry zwyciężył w swojej kategorii, pokonując takie kluby jak Centralny Klub Tenisowy Grodzisk Mazowiecki, AZS Poznań, WKS Grunwald Poznań, BKT Advantage Bielsko – Biała czy Fundację Szczeciński KT Promasters Szczecin.

Spore sukcesy odnotowały także KS Skarpa Bytom (181. miejsce), MKS MOSM Bytom (200. miejsce). Piłkarze wodni z WTS Polonia Bytom zajmują drugie miejsce w swojej kategorii, natomiast MLKS Czarna Strzała Bytom stanęła na podium w kategorii łucznictwa, plasując się na trzecim miejscu.

W sumie w rankingu znalazło się 19 klubów z Bytomia. Oprócz wymienionych powyżej, sklasyfikowano także: Armada Golf Club Bytom, BS Polonia Bytom, Bytomska Akademia Boksu, UKS Feniks Bytom, Stowarzyszenie OARTE Bytom, LKS Tempo Stolarzowice, BUKS – MDK – MKSM Bytom, Bytomskie Towarzystwo Szermiercze Bytom, TTS Polonia Bytom, UKS MOSM Bytom oraz UKS „Na Fali” Bytom.

Pełną klasyfikację można znaleźć na stronie Zespołu Metodycznego Instytutu Sportu w Warszawie.