Bytomska Akademia Piłkarska otrzymuje Złoty Certyfikat PZPN dzięki inwestycjom w infrastrukturę

Akademia Piłkarska Polonii Bytom została wyróżniona prestiżowym Złotym Certyfikatem w ramach programu Certyfikacji Szkółek PZPN na rok 2024. Ważnym czynnikiem przyczyniającym się do tego sukcesu była inwestycja w nowoczesne obiekty sportowe zlokalizowane przy ulicy Piłkarskiej. Klub z Bytomia angażuje się w program certyfikacji od 2019 roku, kiedy to został on zainicjowany przez Polski Związek Piłki Nożnej. Do tej pory, Akademia mogła pochwalić się jedynie Srebrną Gwiazdką.

Tomasz Stefankiewicz, dyrektor sportowy sekcji piłkarskiej, przyznaje, że pomimo dobrze przygotowanej strategii sportowej i ambicji klubu, były pewne niedociągnięcia, które utrudniały zdobycie Złotej Gwiazdki. Do tych deficytów należała przede wszystkim niewystarczająca infrastruktura sportowa.

Przez lata Polonia Bytom zmagała się z trudnymi warunkami lokalowymi. Mimo pewnych modernizacji, stadion nie spełniał wszystkich standardów, a warunki w budynkach socjalnych były dalekie od optymalnych. Młodzież korzystała z przestarzałego budynku, który miał służyć jedynie jako tymczasowe rozwiązanie, a ostatecznie „przetrwał” kilka dekad. Z tego powodu, pomimo zaangażowania kadry trenerskiej, nie było możliwe zdobycie Złotego Certyfikatu.

Sytuacja uległa zmianie w obecnym roku. Nowy kompleks sportowy przy ulicy Piłkarskiej, który został oddany do użytku kilka miesięcy temu, przyczynił się do znaczącej poprawy warunków treningowych. W ramach kompleksu powstało pełnowymiarowe boisko ze sztuczną murawą oraz nowoczesny budynek o powierzchni 3236 mkw., składający się z trzech kondygnacji i oferujący komfortowe warunki dla zawodników i trenerów.

– Prace nad uzyskaniem certyfikatu na następny rok były naszym priorytetem. Nieustannie podnosiliśmy standardy w naszej Akademii Piłkarskiej i pracowaliśmy nad ewaluacją naszego autorskiego programu szkolenia – dodaje Tomasz Stefankiewicz.

Jak się okazało, te starania nie poszły na marne. Tuż przed Świętami Bożego Narodzenia, Akademia Piłkarska Polonii Bytom zdobyła Złoty Certyfikat na rok 2024. Jest to najwyższe wyróżnienie w ramach programu, które świadczy o profesjonalizmie szkoły i wysokiej jakości szkolenia młodych zawodników.

Złota Gwiazdka to nie tylko prestiż dla klubu, ale również dodatkowe środki finansowe z Ministerstwa Sportu i Turystyki, które mogą zostać przeznaczone na rozwój sportu i młodzieży.

Dzięki systematycznym działaniom, Polonia Bytom zdołała wyjść z kryzysu sportowego, finansowego i infrastrukturalnego. Obecnie spółka Bytomski Sport jest stabilna, a pierwsza drużyna wróciła do rozgrywek na szczeblu centralnym. Choć droga do sukcesów z przeszłości jest jeszcze długa, niewątpliwie klub idzie we właściwym kierunku.