Bytomianie świętują 105. rocznicę odzyskania niepodległości Polski

Zarzewiem obchodów Narodowego Święta Niepodległości w Bytomiu były uroczystości zorganizowane w Parku im. Franciszka Kachla. Pierwszy raz w historii tego miasta, najmłodsi biegacze mieli możliwość uczestniczenia w Mini Biegu Niepodległości. W południe, o godzinie 11:00, symboliczne rozpoczęcie obchodów nastąpiło poprzez wspólne odśpiewanie hymnu narodowego przez mieszkańców i przedstawicieli władz miejskich.

W kolejnym etapie świętowania, delegacje oraz reprezentanci lokalnych władz, jak co roku, złożyli kwiaty pod tablicą upamiętniającą działalność Solidarności, znajdującą się na ulicy Pułaskiego. O godzinie 12:00, w świątyni pod wezwaniem św. Jacka, odprawiona została msza za Ojczyznę.

Po nabożeństwie, mieszkańcy Bytomia wraz z przedstawicielami władz miejskich przeszli do pomnika Wolności przy ulicy Piłsudskiego. Towarzyszyła im Orkiestra Górnicza z Bytomia. Na miejscu odbyły się uroczystości oficjalne z udziałem 34. Śląskiego Dywizjonu Rakietowego Obrony Powietrznej, reprezentantów różnych organizacji działających w Bytomiu, pocztów sztandarowych i wielu obecnych mieszkańców.

11 listopada, Bytom przepełniony był atmosferą patriotyzmu podczas obchodów 105. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. W ramach tych obchodów, 9 listopada w Szkole Podstawowej nr 46 zorganizowano miejski bieg, w którym wzięło udział ponad 300 uczniów, pracowników szkoły oraz przedstawicieli władz miasta: Przewodniczący Rady Miejskiej Michał Staniszewski i jego zastępca Grzegorz Nowak.

W Parku im. Franciszka Kachla, Aleksandra Hyla i Sylwester Sośniak z Młodzieżowego Domu Kultury nr 1 zaśpiewali pieśni patriotyczne. Mieszkańcy Bytomia wspólnie odśpiewali takie utwory jak: Pierwsza Brygada, Wojenko wojenko, O mój Rozmarynie i wiele innych pieśni, które stały się nieodłącznym elementem corocznych obchodów Święta Niepodległości.