Bytom otrzymuje 40 milionów złotych na infrastrukturę miejską i edukacyjną

Z uwagi na niekorzystne zmiany w przepisach podatkowych, zainicjowane przez rząd, Bytom stracił 205 milionów złotych z udziału w podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT) w ciągu ostatnich czterech lat – informuje prezydent miasta, Mariusz Wołosz. Ze środków Rządowego Programu Polski Ład, Bytom uzyskał jednak dofinansowanie w wysokości 40 milionów złotych. Jest to tylko część straty, ale te środki zostaną spożytkowane na inwestycje drogowe oraz termomodernizację i rozbudowę placówek edukacyjnych.

Planowane inwestycje obejmują remont dróg w dzielnicach Łagiewniki, Sucha Góra i Miechowice. Ponadto, środkami tymi sfinansowana zostanie budowa nowego przedszkola w Śródmieściu oraz dodatkowego oddziału żłobka. Prezydent Wołosz zapowiedział również termomodernizację Przedszkola Miejskiego nr 9 w dzielnicy Szombierki.

Z kwoty 30 milionów złotych zarezerwowanej na inwestycje drogowe, realizowane będą projekty na ulicach Cyryla i Metodego, Wiejskiej, 8 Marca, Leszczynowej, Olchowej, Świerkowej, Jesionowej, Cisowej, bocznej Frenzla, Bukowej i Dębowej.

Pierwsza z nich, ulica Cyryla i Metodego w Łagiewnikach, przewiduje odnowienie nawierzchni drogowej, chodników oraz zjazdów. Inwestycja obejmuje również modernizację kanalizacji sanitarnej i deszczowej, sieci oświetleniowej oraz renowację i ochronę sieci elektroenergetycznych i teletechnicznych. Wszystko to zostanie wykonane na całej długości ulicy wynoszącej około 1,7 km.

W Suchej Górze budowana będzie ulica Wiejska. Na odcinku 760 metrów powstanie nowa nawierzchnia z kostki betonowej oraz kanalizacja deszczowa. Ponadto, przewidziane jest przebudowanie sieci wodociągowej, gazowej, teletechnicznej i energetycznej oraz instalacja oświetlenia i zbiornika retencyjnego z przepompownią.

W Miechowicach planowane jest wyasfaltowanie aż dziewięciu szutrowych dróg w okolicy domków fińskich. Prace obejmują wykonanie nowej nawierzchni jezdni, zjazdów do posesji i odwodnienie na ulicach: 8 Marca, Leszczynowej, Olchowej, Świerkowej, Jesionowej, Cisowej, bocznej ul. Frenzla, Bukowej i Dębowej.