Bytom – nowy gospodarz PZLA Mistrzostw Polski w Biegach Przełajowych

Miasto Bytom, położone w konurbacji górnośląskiej, ma zaszczyt po raz pierwszy w historii, przyjąć na swoje podwórko lekkoatletyczne mistrzostwa Polski. W listopadzie 2024 roku, to właśnie tam odbędzie się 96. edycja PZLA Mistrzostw Polski w Biegach Przełajowych. Prezydent miasta, Mariusz Wołosz, mimo iż jest debiutantem w roli organizatora takich zawodów, zapewnia, że wykonanie obowiązków organizacyjnych będzie nienaganne.

Jak mówi prezydent Wołosz, chociaż Bytom jest nowicjuszem w roli gospodarza mistrzostw lekkoatletycznych, jest przekonany, że będzie to udane wydarzenie. Organizatorzy mają ponad rok na przygotowania i dysponują dynamicznym zespołem odpowiedzialnym za organizację imprezy. Ich celem jest stworzenie warunków do rozgrywania zawodów na najwyższym poziomie i przyciągnięcie licznej grupy biegaczy.

Planowane jest przygotowanie trasy biegu w Parku Miejskim Kachla, który znajduje się w samym sercu Bytomia. Świeżo odnowiony park jest jedną z wizytówek miasta. Zawodnicy będą musieli zmierzyć się z trudnościami takimi jak podbiegi, zbiegi, utwardzone alejki, a także piasek na miękkim trawiastym podłożu. Maciej Kurylas, prezes Stowarzyszenia Bytomska Lekkoatletyka oraz dyrektor mistrzostw, uważa, że centralne położenie zawodów przyciągnie wielu kibiców i sprawi, że będą to niezapomniane zawody.

Pierwsze mistrzostwa Polski w biegach przełajowych miały miejsce w 1921 roku w Warszawie, jednak tylko mężczyźni rywalizowali o medale. Pierwszy raz kobiety dołączyły do rywalizacji w 1928 roku w Królewskiej Hucie, obecnie znanym jako Chorzów. Tegoroczne mistrzostwa Polski w biegach przełajowych odbędą się 25 listopada. Rolę gospodarza pełni Wojewódzki Ośrodek Sportu i Rekreacji w Drzonkowie, położony na przedmieściach Zielonej Góry. Organizację zawodów prowadzi Lubuski Związek Lekkiej Atletyki.