Bytom – miasto przemysłowe odnajduje swoją zieloną duszę

Niegdyś Bytom, miasto silnie związane z intensywnym przemysłem i drastycznymi ingerencjami człowieka w środowisko naturalne, przeżywa obecnie znaczącą transformację. Głównym powodem tej zmiany jest fakt, że obecnie funkcjonuje tam tylko jedna kopalnia, co pozwala naturze na podjęcie prób odzyskania terenu. Mit o Bytomiu jako mieście „czarnym jak węgiel” jest powoli zapominany, a to za sprawą imponującego obszaru przyrodniczo-krajobrazowego – Miechowickiej Ostoi Leśnej, której powierzchnia przekracza 300 hektarów.

We wrześniu bieżącego roku, warunki pogodowe były szczególnie sprzyjające spędzaniu czasu na łonie natury. Miechowicka Ostoja Leśna jest doskonałym miejscem dla osób lubiących aktywne formy wypoczynku, takie jak spacery, bieganie czy jazda na rowerze.

To miejsce, będące największym naturalnym obiektem w mieście, to prawdziwy raj dla entuzjastów przyrody. Las pełen jest różnorodnych gatunków drzew nietypowych dla tego regionu, takich jak tulipanowce, choiny kanadyjskie czy świerki serbskie. Jest to także dom dla wielu dzikich zwierząt – łatwo można tutaj natknąć się na dzikie zwierzęta, takie jak dziki, sarny czy płazy zamieszkujące liczne stawy.

Obszar Miechowickiej Ostoi Leśnej jest chętnie odwiedzany przez mieszkańców Bytomia i okolicznych miast. Dzięki dobrze rozwiniętej sieci ścieżek oraz staraniom służb leśnych, teren ten jest idealny do uprawiania sportów oraz codziennej rekreacji.