Bytom dołączył do żółtej strefy

Wczoraj podczas konferencji prasował premier Mateusz Morawiecki poinformował wszystkich zgromadzonych o wprowadzeniu żółtej strefy w całej Polsce.

Rozporządzenie premiera Morawieckiego wchodzi w życie z dniem jutrzejszym, czyli od 10.10.br.

Jakie będą restrykcje w związku z nowym rozporządzeniem?

Od jutra każdy obywatel Polski zobowiązany będzie do noszenia maseczek podczas wychodzenia na zewnątrz. Dotychczas maseczki mieliśmy tylko podczas wejścia do urzędów, sklepów, placówek medycznych i instytucji. Od jutra będą obowiązywały wszędzie. Za brak maseczki policja będzie nakładać surowe kary. Bardzo prawdopodobne jest także przywrócenie nauki w trybie zdalnej. W przypadku wesel będą one organizowane tylko do 50 osób we wszystkich województwach. Organizowanie wszelkiego rodzaju imprez o charakterze kulturalnym zostało na ten moment zawieszone. Wszelkie imprezy sportowe odbywać się będą bez obecności kibiców na trybunach.

Jeżeli sytuacja związana z ilością zachorowań zacznie się zwiększać bardzo prawdopodobne jest, że rząd wprowadzi stan wyjątkowy, tak jak to zrobili nasi sąsiedzi: Czechy i Słowacja. Wszystkie informacje dotyczące ogłaszania czerwonych stref będą wprowadzane w czwartki, chyba, że sytuacja będzie nadzwyczajna, wtedy rząd przyspieszy wprowadzania kolejnych restrykcji.

Do żółtej strefy dołączył także Bytom, gdzie liczba chorych również wzrosła i na dzień dzisiejszy wynosi 1266 przypadków. Nie licząc osób hospitalizowanych i będących pod nadzorem epidemiologicznym.