Bytom: Certyfikat "Szpital bez bólu" ponownie dla Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 4

Wojewódzki Szpital Specjalistyczny nr 4, położony w Bytomiu, otrzymał już nie po raz pierwszy prestiżowy certyfikat zaszczytnie nazywany „Szpital bez bólu”. „Możliwość i konieczność leczenia bólu” – takie słowa podkreślał Bartłomiej Bartoszek, wybitny specjalista w dziedzinie anestezjologii.

Nie tak dawno temu, dokładnie w roku 2025, WSS nr 4 mógł pochwalić się tym certyfikatem po raz pierwszy. Wówczas jednak certyfikacja obejmowała jedynie oddziały przeznaczone do przeprowadzania zabiegów. W obecnym roku, decyzją administracji szpitala, podjęto próbę certyfikacji całej placówki. Ta decyzja zaowocowała przeprowadzeniem specjalistycznych szkoleń dla personelu szpitala, które dotyczyły metody uśmierzania bólu oraz nowoczesne strategie walki z tym nieprzyjemnym uczuciem. Dodatkowo, spełnione zostały wszelkie wymogi formalne – zaaplikowano wymagane dokumenty medyczne oceniające stopień bólu i skuteczność jego terapii do wewnętrznego obiegu dokumentacji szpitala, a także zaopatrzono placówkę w niezbędne technologiczne wyposażenie.

Cenny certyfikat „Szpital bez bólu” przyznaje się na okres trzech lat.

„Badania dowodzą, że strach przed bólem po operacji jest jednym z głównych lęków pacjentów, którzy zgłaszają się do naszej placówki” – zaznaczył Bartłomiej Bartoszek, anestezjolog i lider zespołu odpowiedzialnego za implementację procedur „Szpitala bez bólu”, cytowany w przekazie prasowym.