Być może wkrótce ponownie ruszy wydobycie węgla w nieczynnej kopalni KWK Radzionków

Obecne problemy z węglem doprowadzają do tego, że wiele firm szuka alternatywnych miejsc wydobycia tego surowca. W takiej sytuacji jest również jedna z prywatnych firm, która planuje wykonać badania, aby sprawdzić, czy wydobycie dobrej jakości węgla z obecnie nieczynnej kopalni KWK Radzionków byłoby wciąż możliwe. Przypomnijmy, że ta kopalnia nie działa już od 20 lat.

Rekordowe zyski na węglu

W ostatnim czasie większe zapotrzebowanie na węgiel w całej Polsce i nie tylko spowodowało, że prywatne kopalnie osiągały rekordowe zyski z wydobycia i sprzedaży surowca. Swoimi osiągnięciami pochwaliła się m.in. kopalnia z Czechowic-Dziedzic, która sama poinformowała, że odniosła rekordowe zyski. Teraz również i inne prywatne kopalnie starają się zwiększyć wydobycie węgla, przez co poszukują oni nowych inwestycji w kopalnie.

Warto dodać, że w ostatnich miesiącach z powodu trudnej sytuacji węglowej, także i Niemcy postanowiły zlikwidować wiatraki i zainwestować w kopalnie węgla.

Zakład Górniczy Eko-Plus szuka nowych kopalni, aby wydobywać węgiel

Jednym z takich podmiotów jest Zakład Górniczy Eko-Plus z Bytomia. Ta firma obecnie wydobywa złoża w dawnej kopalni Bytom. Teraz jednak, gdy złoża kopalni Bytom powoli się wyczerpują, właściciele firmy szukają nowych miejsc do wydobywania węgla. I tak też padł pomysł, aby zbadać złoża i możliwość wydobywania węgla z zamkniętej od 20 lat kopalni KWK Radzionków. Przypomnijmy, że niegdyś kopalnia KWK Radzionków była połączona w podziemiu z kopalnią Bytom. Jednak wydobycie węgla z KWK Radzionków zostało wstrzymane już 20 lat temu. Mimo to mówi się jednak, że obecnie pod ziemią w miejscu KWK Radzionków wciąż może znajdować się aż 32 milionów ton węgla o bardzo dobrej jakości. Podobno firma z Bytomia złożyła już wniosek o koncesję rozpoznawczą. Dlatego teraz Zakład Górniczy Eko-Plus z Bytomia będzie badał złoża, a jeśli wszystko okaże się w porządku, to będzie mogła ruszyć eksploatacja kopalni KWK Radzionków.