Bezpieczna jazda w zimowych warunkach: apel do kierowców i pieszych

Fluktuacje temperatury dookoła 0ºC powodują ciągłe procesy topnienia i zamarzania pokrywy śnieżnej na drogach. Te zmienne warunki atmosferyczne wymuszają na kierowcach specjalny styl prowadzenia pojazdu. Apelujemy do wszystkich uczestników ruchu drogowego o podwyższony stopień ostrożności oraz przemyślane podejście do jazdy. Przypominamy także pieszym, aby szczególnie ostrożnie przechodzili przez jezdnię i korzystali z elementów odblaskowych.

Zimowe warunki pogodowe stanowią wyzwanie dla kierowców – opady śniegu lub marznący deszcz ograniczają widoczność, a nawierzchnia dróg staje się mokra i śliska. Każdy, kto zasiada za kierownicą, powinien mieć świadomość, że w takich warunkach łatwo jest stracić kontrolę nad pojazdem, a odległość hamowania znacznie się wydłuża.

Przygotowując się do jazdy w tych trudnych warunkach, kierowcy powinni pamiętać o kilku kluczowych zasadach: planować swoją trasę – szczególnie w złych warunkach pogodowych warto wyjechać wcześniej; dostosować prędkość do panującej sytuacji na drodze; utrzymywać bezpieczny odstęp od poprzedzającego pojazdu; unikać nagłego hamowania i ostrożnie pokonywać zakręty oraz zachować szczególną ostrożność w pobliżu przejść dla pieszych.

Od pieszych oczekujemy: zawsze dokładne sprawdzenie czy można bezpiecznie przejść przez jezdnię, unikanie niespodziewanego wbiegania na jezdnię, nawet na przejścia dla pieszych oraz korzystanie z elementów odblaskowych dla swojego bezpieczeństwa, aby być lepiej widocznym dla kierowców. Nawet niewielki odblask mocowany na rękę czy torebkę może znacznie podnieść widoczność pieszego – nie tylko z odległości 20-30 metrów, ale aż do 150 metrów. Dzięki temu kierowca będzie miał wystarczająco dużo czasu, by odpowiednio zareagować.

W okresie zimowym, kiedy obserwujemy opady śniegu, często mokre i śliskie nawierzchnie dróg i wcześnie zapadający zmrok, każdy uczestnik ruchu drogowego powinien wykazać się spokojem i roztropnością, aby dotrzeć do celu bez narażania siebie i innych na niebezpieczeństwo.