Bezpieczeństwo na drogach w zimowych warunkach atmosferycznych – policyjne porady dla kierowców i pieszych

Warunki pogodowe, kiedy temperatura utrzymuje się blisko 0º, prowadzą do ciągłego procesu topnienia i zamarzania śniegu pokrywającego drogi. Powoduje to, że styl jazdy musi być dostosowany do zmieniających się warunków. Apelujemy do kierujących pojazdami o podwyższoną ostrożność i rozsądne pokonywanie trasy oraz do pieszych o szczególną troskę podczas przemieszczania się po jezdni i noszenie elementów odblaskowych.

Dla kierowców zimowy klimat to wyzwanie. Opady śniegu czy deszczu przechodzącego w gołoledź ograniczają widoczność i czynią powierzchnię drogi mokrą i śliską. Każda osoba za kierownicą powinna zdawać sobie sprawę, że w takich okolicznościach łatwo jest stracić kontrolę nad pojazdem, a odległość konieczna do zatrzymania jest znacznie większa niż zwykle.

Podczas wsiadania do auta warto pamiętać o kilku ważnych zasadach:
planowanie podróży – przy niekorzystnej pogodzie lepiej jest wyruszyć trochę wcześniej,
dostosowanie prędkości do warunków na drodze,
utrzymywanie większego odstępu od poprzedzającego samochodu,
zachowanie ostrożności podczas hamowania i skręcania,
szczególna uwaga w miejscach przeznaczonych dla pieszych.
Ponadto policja zwraca się do pieszych z prośbą o:
rozglądanie się i upewnianie, że można bezpiecznie przejść przez jezdnię,
nie wpadanie na drogę, zwłaszcza na przejścia dla pieszych,
posiadanie odblasków dla swojego bezpieczeństwa, aby być bardziej widocznymi dla innych uczestników ruchu drogowego. Nawet mały odblask przyłożony do ręki czy torebki sprawia, że pieszy będzie zauważalny dla kierowcy nie z odległości 20-30 metrów, ale nawet ze 150 metrów. Dzięki temu kierowca z pewnością będzie miał więcej czasu na reakcję.

Wszyscy uczestnicy ruchu drogowego powinni zachować ostrożność i rozwagę w obliczu takich warunków atmosferycznych – padającego śniegu, często mokrej i śliskiej nawierzchni oraz wczesnej ciemności. Dzięki temu każdy będzie mógł bezpiecznie dotrzeć do swojego miejsca docelowego.