Akcelerator biznesu na terenach po dawnej KWK „Centrum” w Bytomiu – innowacyjne centrum kreatywności i przedsiębiorczości

Znajdujące się na obszarze dawnego KWK „Centrum” przy ul. Łużyckiej/Piłkarskiej w Bytomiu, zostaną wykorzystane do stworzenia akceleratora biznesu – nowoczesnego centrum skupiającego kreatywność, innowacje i przedsiębiorczość. We wtorek, 3 lipca doszło do podpisania trójstronnego porozumienia dotyczącego warunków współpracy między gminą Bytom, Spółką Restrukturyzacji Kopalń a Katowicką Specjalną Strefą Ekonomiczną w Urzędzie Miejskim w Bytomiu.

Działki na budowę akceleratora biznesu zostaną przekazane miastu przez Spółkę Restrukturyzacji Kopalń bezpłatnie, a realizacja projektu leżeć będzie w gestii Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Cały projekt rozwijał się będzie na obszarze ponad 12 hektarów. Podpisanie listu intencyjnego odbyło się pod czujnym okiem prezydenta Mariusza Wołosza, Jarosława Wieszołka (prezesa Spółki Restrukturyzacji Kopalń SA) oraz Rafała Żelaznego (prezesa Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej). W spotkaniu uczestniczył również Jacek Brzezinka, radny Sejmiku Województwa Śląskiego.

Bytom to miasto otwarte na biznes – wyjaśnił prezydent Mariusz Wołosz. Mając do dyspozycji strategiczne położenie, rozbudowaną infrastrukturę miejską i atrakcyjne tereny inwestycyjne, miasto ma potencjał gospodarczy, który jest wykorzystywany przez coraz większą liczbę przedsiębiorców.

Jarosław Wieszołek, prezes zarządu Spółki Restrukturyzacji Kopalń SA, podkreślił rolę swojej firmy jako aktywnego uczestnika transformacji w regionie. Firma planuje przyczynić się do stworzenia nowych miejsc pracy, zachowując jednocześnie duży fragment dziedzictwa – historii, kultury i architektury pogórniczej.

Założona w Żorach inicjatywa KSSENON skupia centra kreatywności, innowacji i przedsiębiorczości. Planowana jest budowa kompleksu czterech hal wraz z zagospodarowaniem terenu. Każdy obiekt to zespół modułowych mini hal przemysłowych wraz z uzupełniającą częścią o charakterze pozaprzemysłowym. Szacunkowy koszt inwestycji w Bytomiu to ponad 19 mln euro, które zostaną sfinansowane z funduszy unijnych.

Historia KWK Centrum sięga 1872 roku, kiedy rozpoczęto budowę kopalni węgla kamiennego na miejscu dawnych kopalń rud cynku i ołowiu. Pierwsze tony węgla wydobyto w 1878 roku. Kopalnia działała nieprzerwanie do II wojny światowej, a po jej zakończeniu wznowiła działalność już w kwietniu 1945 roku pod nazwą KWK „Centrum”. W czasie transformacji gospodarki rynkowej, która rozpoczęła się na początku lat 90., KWK „Centrum” zostało przekształcone w Zakład Górniczy „Centrum”. Ostatecznie kopalnia przetrwała do 2015 roku, kiedy to została przekazana Spółce Restrukturyzacji Kopalń SA i postawiona w stan likwidacji.