Nowa odsłona programu Czyste Powietrze – nacisk na walkę z ubóstwem energetycznym i wzmocnienie roli gmin

Z dniem 31 marca 2025 roku nastąpi uruchomienie kolejnej edycji programu o nazwie Czyste Powietrze. Głównymi zmianami wprowadzonymi w nowej odsłonie tego programu jest skierowanie pomocy dla osób, które są szczególnie podatne na zagrożenie ubóstwem energetycznym, a także poprawa zasad dotyczących dofinansowań. Ponadto, program ten daje większą rolę samorządom poprzez przekazanie im obowiązków operatora programu. Dodatkowo, środki przeznaczone na realizację programu zostały zwiększone o 10 miliardów złotych, pochodzących z bezzwrotnych dotacji Funduszu Modernizacyjnego.

Program Czyste Powietrze jest najważniejszym projektem prowadzonym przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) wraz z Wojewódzkimi Funduszami Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (WFOŚiGW). Prace nad tym programem odbywają się pod kuratelą Ministerstwa Klimatu i Środowiska. To właśnie NFOŚiGW odpowiada za ustalanie reguł programu, przygotowanie niezbędnej dokumentacji i wytycznych, a także za zapewnienie odpowiedniego finansowania programu we współpracy z innymi resortami.

W ramach swoich kompetencji, WFOŚiGW, jako samodzielne jednostki, mają za zadanie przyjmować wnioski o dofinansowanie w ramach programu, ich rozpatrywanie, a także rozliczanie i wypłatę przysługujących środków na terenie poszczególnych województw.